Manastirea Mihai Voda Turda

Mănăstirea Mihai Vodă de la Turda este, de la an la an, un loc tot mai important de pelerinaj pentru creștinii din întreaga țară, care vin atât să se închine așezământului monahal ocrotit de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, cât și să îl comemoreze pe marele voievod Mihai Viteazul, a cărui moarte a avut loc pe câmpia de la Turda, în anul 1601.

Acum aproape 40 de ani a fost ridicat monumentul în cinstea lui Mihai Viteazul, unde an de an, cadre militare și religioase oficiază Parastasul pentru sufletul său.

Începând din 2016, an în care se împlinesc 415 ani de la moartea lui Mihai Viteazul, sărbătoarea de la mănăstirea Mihai Vodă s-a mutat pe ritul calendarului nou, cel Gregorian pe care îl avem în Biserica Ortodoxă Română, astfel că dacă până acum comemoram moartea voievodului la 9 august, începând din acest an, o vom face la 19 august, în ton cu noul calendar. Mai multe informatii despre acest eveniment puteti gasi aici